Pożegnania

Zbigniew Knapik 1936 - 2023

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci w dniu 10 stycznia 2023 roku naszego kolegi Zbigniewa Knapika urodzonego w dniu 24 lutego 1936 roku w Poznaniu, zasłużonego działacza Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego.

Zbyszek już od końca lat 40-tych XX w. uczestniczył w wycieczkach organizowanych przez PTTK, w tym przez Franciszka Jaśkowiaka. Do Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego wstąpił w 1952 roku. W dniu 15.11.1952 roku jako pierwszy w województwie poznańskim otrzymał brązową odznakę turystyki pieszej. W latach 1955 - 1958 był członkiem Zarządu Oddziału Poznańskiego i pełnił w nim funkcję sekretarza i wiceprezesa. Równolegle z racji szerokich zainteresowań, w tym krajoznawczych i wychowawczych, przewodniczył Komisji Młodzieżowej oraz Komisji Krajoznawczej Oddziału Poznańskiego PTTK. W latach 1978-87 był członkiem Komisji Krajoznawczej Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Poznaniu. Ponadto uczestniczył w pracach Komisji Opieki nad Zabytkami. Przy jego udziale zapoczątkowana została organizacja Rajdów Wiosennych i Zlotów Jesiennych.

Zdobył liczne uprawnienia kadrowe PTTK. W 1977 roku został Opiekunem Zabytków, 1978 roku Organizatorem Turystyki i Instruktorem Krajoznawstwa, w 1979 roku Przodownikiem Turystyki Pieszej, w 1982 roku członkiem SOP zaś w 1987 roku Instruktorem Ochrony Przyrody oraz Instruktorem Szkolenia Kadr PTTK. Przez 36 lat od 1976 - 2012 był wiceprezesem Koła Zakładowego PTTK im Stanisława Staszica przy Poznańskim, a potem Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. W Kole PTTK nr 86 działał niezwykle aktywnie. Organizował tematyczne wycieczki autokarowe i piesze po Poznaniu, od 2 - 4 wycieczek pieszych miesięcznie wokół Poznania. Najpierw sam, a potem wspólnie z Andrzejem Płotką opracowywał nowe trasy turystyczne, był jednym z opiekunów zabytków gminy Sieraków, współredagował razem z Zenonem Piwońskim periodyki i informatory turystyczne, pisał artykuły na temat działalności Koła, a wspólnie z Andrzejem Płotką artykuły o interesujących miejscach Wielkopolski.

W okresie przynależności do PTTK uhonorowany został, między innymi, Honorowym Dyskiem WKKFiT, Złotą Honorową Odznaką PTTK, Medalem Franciszka Jaśkowiaka "Za zasługi w Rozwoju Turystyki i Krajoznawstwa w Wielkopolsce", Srebrną Odznaką Zasłużony Działacz Turystyki, Medalem 50 - lecia w PTTK, Medalem Wędrowiec Wielkopolski oraz Medalem 95 - lecia Oddziału Poznańskiego PTTK.

Zbyszek był osobą skromną, uczynną i pogodną. Prawie do końca swojego życia aktywnie uczestniczył w imprezach Koła oraz prowadził listopadowe spacery po Cmentarzu Junikowskim "Zapalamy znicze by wspominać tych co odeszli". Będziemy zawsze o nim pamiętać i zapalać dla niego znicze.

Rodzinie oraz bliskim Zbyszka Zarząd i członkowie Koła Zakładowego PTTK nr 86 im. Stanisława Staszica przy Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim składają szczere wyrazy współczucia.

Cześć jego pamięci!

Pogrzeb Zbigniewa Knapika odbędzie się w dniu 23 stycznia 2023 roku o godz. 13:50 na Cmentarzu Junikowskim.