Nasz Patron
"przez piękno przyrody do miłości ojczyzny"
BERNARD CHRZANOWSKI (1861 - 1944), Patron Oddziału Poznańskiego PTTK od 15.06.1972 roku
Bernard Chrzanowski, herbu Nowina, urodził się 27 lipca 1861 roku w Wojnowicach. Jego ojciec Kazimierz był zarządcą dóbr Rogera hrabiego Raczyńskiego. Matka Bronisława była córką słynnego skrzypka Karola Lipińskiego. W domu Chrzanowskich panowała atmosfera polskości i patriotyzmu. Bernard początkowo uczył się w domu. Po śmierci ojca przeniósł się z matką do Poznania, gdzie ukończył Gimnazjum Świętej Marii Magdaleny. Następnie studiował w Krakowie i Berlinie.
Romantyk z charakteru ale pozytywista z przekonań, był jednym z czołowych polskich działaczy politycznych i kulturalno-oświatowych w zaborze pruskim, wielkim zwolennikiem pracy organicznej, wpływowym przedstawicielem ziem zachodnich w ruchu niepodległościowym. Uosabiał najlepsze cechy Wielkopolanina: patriotyzm, prawość, rzetelność, humanitaryzm, życzliwość wobec ludzi, szerokie horyzonty intelektualne, poczucie odpowiedzialności i zdolność do kompromisu.
Był wielkim miłośnikiem kaszubskiego wybrzeża. Owocem tych zainteresowań stał się "Przewodnik po Kaszubach", a nieco później niewielka książeczka "Na kaszubskim brzegu". Nazywano go "odkrywcą Kaszub dla Wielkopolski", a także Chałubińskim polskiego wybrzeża. Bardzo lubił nadmorskie krajobrazy, chociaż wiele w życiu podróżował, ziemię kaszubską uważał za najpiękniejszą i najbardziej polską. Po latach spoczął na kaszubskiej ziemi. Spełniło się w ten sposób jego ostatnie marzenie.
Z okazji obchodów 100-lecia Krajoznawstwa i Turystyki w 2013 roku został upamiętniony symbolicznym głazem, usytuowanym przy Szkole Podstawowej w Wojnowicach, noszącej od 1988 roku jego imię. Napis na głazie jest próbą krótkiej charakterystyki tej niezwykłej postaci.
Ponadto Bernarda Chrzanowskiego upamiętnia wizerunek na Głazie Pamięci na Wzgórzu Świętego Wojciecha poświęconemu prekursorom krajoznawstwa, turystyki i przewodnictwa w Wielkopolsce, tablica pamiątkowa upamiętniająca założenie w 1913 roku Towarzystwa Krajoznawczego w Poznaniu, którego był założycielem i pierwszym prezesem, szlak turystyczny (znaki żółte) w Wielkopolskim Parku Narodowym prowadzący z Puszczykowa przez Jarosławiec do Puszczykówka oraz ścieżka rowerowa z Opalenicy do Sielinka.
Bernard Chrzanowski został wysiedlony do Warszawy 16 XII 1939 r. przez niemieckie władze okupacyjne. W zimnym mieszkaniu warszawskim przeżył całą okupację. Tuż przed wybuchem powstania warszawskiego przeprowadził się do Konstancina, tam zmarł 12 grudnia 1944 roku. Pochowany został na cmentarzu w niedalekim Skolimowie. Z okazji 125. rocznicy urodzin i 60-lecia nadania Gdyni praw miejskich, z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, jego prochy przeniesiono na cmentarz oksywski w Gdyni. Uroczystość odbyła się 27 lipca 1986 roku, za przyzwoleniem córki Anny Drążkiewiczowej. Bernard Chrzanowski po latach spoczął na ziemi kaszubskiej. Spełniło się w ten sposób jego ostatnie marzenie.
W naszej działalności turystycznej i krajoznawczej, postać Bernarda Chrzanowskiego, jego idee, powinny być bardziej eksponowane, propagowane w czasie naszych imprez.