Kluby i Koła Oddziału Poznańskiego PTTK

Poznański Klub Podwodny PTTK AKWANAUTA

"Człowieku! Zanurz się pod wodę. Jeśli piękno, które ujrzysz, nie wstrząśnie Tobą - to nic ciekawego Cię już w życiu nie spotka."

Słowa te - wypowiedziane przez jednego z pionierów badań oceanów dr Charles'a Williama Beebe'a, który to w 1933 roku w stalowej kuli zanurzył się na głębokość 923 m - są mottem pod jakim działa Poznański Klub Podwodny PTTK AKWANAUTA.

Klub powstał 24 września 1956 r. przy Poznańskim Oddziale PTTK, jako drugi tego typu w Polsce i pierwszy w Wielkopolsce.

Klub zorganizował w swojej historii setki wypraw nurkowych. Nurkowaliśmy już na wszystkich kontynentach biorąc udział w różnych projektach badawczych, rekordach głębokości.

Klub AKWANAUTA był prekursorem archeologii pod wodnej w Polsce. Odkryliśmy i wydobyliśmy na Ostrowie Lednickim łódź dębową "jednodrewkę" (wówczas jedyny taki egzemplarz w Polsce i Europie Środkowej) oraz wiele oszczepów, hełmów i ceramiki - dając naukowcom ostateczne dowody na prapolskość tych ziem.

Do dnia dzisiejszego wyszkoliliśmy w klubie około 1000 płetwonurków i kilkudziesięciu instruktorów tego pięknego sportu. Oprócz szkolenia klub zajmuje się również szeroko pojętą turystyką łącząc zwiedzanie świata podwodnego z poznawaniem innych kultur, krajobrazów i zabytków.

Spotykamy się w każdy poniedziałek w siedzibie na ul. Stary Rynek 90 o godz. 18:00. W okresie od października do maja doszkalamy się regularnie na basenie Term Maltańskich, a w miesiącach czerwiec - wrzesień w naszej letniej bazie w Giewartowie nad jeziorem Powidzkim.

Więcej informacji o klubie znajdziesz na stronie klubowej.

Telefon kontaktowy: 504 107 107

ZAPRASZAMY MIŁOŚNIKÓW NURKOWANIA


Klub Górski GRAŃ

Klub Górski GRAŃ powstał 30 stycznia 1970 roku przy Oddziale Poznańskim PTTK. Klub organizuje kilku i kilkunastodniowe wycieczki górskie w Polsce i na świecie.

W ciągu minionych lat byliśmy w Alpach, Andach, Himalajach, Kaukazie, Pirenejach, Dolomitach, górach Bułgarii, Rumunii i Słowacji. Osobny rozdział to Tatry. Uczestniczymy w Ogólnopolskich Zlotach Klubów Górskich. Działamy w Wielkopolskim Porozumieniu Klubów Górskich. Mamy w swoich szeregach Przodowników Turystyki Górskiej z uprawnienia-mi na wszystkie grupy górskie. Zdobywamy górskie odznaki turystyczne. Aby utrzymać przez cały rok dobrą kondycję fizyczną organizujemy wycieczki nizinne, nie tylko po bliskiej sercu Wielkopolsce. Są to wycieczki piesze, rowerowe, spływy kajakowe i rajdy.

Po tylu latach działalności są wśród nas również seniorzy pamiętający pierwsze lata klubu i wspierający nas swoim bezcennym doświadczeniem. Łączą nas górskie zainteresowania, pasja zdobywania gór oraz wiedza o nich. W czasie wspólnego poznawania górskich ścieżek zawieramy trwałe przyjaźnie oparte o wspólnotę zainteresowań, celów i doznań. Cieszymy się obecnością wśród ludzi podobnie czujących i postrzegających ten cudowny górski świat.

Otwarte spotkania klubowe z prelekcjami odbywa-ją się w pierwszy wtorek miesiąca o godz. 18.00 w Klubie "KRĄG" przy ul. Dmowskiego, a kameralne "spotkania przy kawie" i zdjęciami z wypraw lub z filmami o tematyce górskiej, w drugą środę miesiąca w lokalu klubowym na os. Przyjaźni 5d.

Informacje na stronie klubowej. Kontakt: 608 880 443, e-mail:wyślij

ZAPRASZAMY KOCHAJĄCYCH GÓRY


Poznański Klub Motorowy PRZEMYSŁAW

Poznański Klub Motorowy działający przy Oddziale Poznańskim PTTK powstał 29 września 1961 roku. Jest jednym z najdłużej działających klubów motorowych w kraju. Klub zgodnie ze statutem opiera swą działalność na społecznej pracy członków.

Nadrzędnym celem działania Klubu klubu jest rozwijanie zainteresowań turystyką i krajoznawstwem w wydaniu motorowym, krzewienie umiejętności turystycznych, wiedzy o ochronie naturalnego środowiska człowieka oraz aktywne uczestnictwo w ochronie dóbr kultury.

Klub organizuje i propaguje imprezy turystyki motorowej, a oferta imprez skierowana jest do turystów w każdym wieku, również z rodzinami. Współorganizuje szkolenia na uprawnienia Przodownika Turystyki Motorowej. Ułatwia zdobywanie umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Prowadząc szkolenia z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego i zasad nawigacji stosowanych w turystyce motorowej, ułatwia swoim członkom starty w kwalifikowanych imprezach turystycznych.

Na początku swojej działalności Klub klub zrzeszał głównie posiadaczy motocykli (samochód był wówczas obiektem marzeń). I tak w sztandarowej imprezie – Otwarciu Sezonu Motorowego - brało udział ponad 150 motocykli. W miarę upływu lat zmieniały się proporcje między motocyklami a samochodami na korzyść tych ostatnich.

W okresie 55 lat swego istnienia klub zorganizował przeszło 600 imprez motorowych. Były to imprezy wydarzenia o różnym zasięgu i randze - od rajdów klubowych, rund Mistrzostw Polski po imprezy centralne. Członkowie Klubu klubu uczestniczą ponadto w wielu imprezach organizowanych przez pokrewne organizacje turystyki motorowej.

Bieżące informacje na stronie klubowej.

kontakt e-mail; wyślij


Koło Przewodników PTTK im. Marcellego Mottego

Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego przy Oddziale Poznańskim powstało 18 sierpnia 1951 roku. Koło zrzesza przewodników turystycznych z uprawnieniami miejskimi i terenowymi.

Oferuje szeroki wachlarz usług przewodnickich, dysponując fachową kadrą wykwalifikowanych przewodników turystycznych, oraz instruktorów przewodnictwa. Proponuje bogaty i atrakcyjny program zwiedzania Poznania i Wielkopolski. Gwarantuje wysoką jakość obsługi przewodnickiej w językach: angielskim, niemieckim, francuskim,hiszpańskim, włoskim, rosyjskim, czeskim, rumuńskim, i szwedzkim.

Opracowujemy, oprócz tradycyjnie proponowanych tras, nowe programy turystyczne, zgodnie z życzeniem szkół, instytucji i stowarzyszeń. Organizujemy kursy dla chętnych zostania osób chcących zostać przewodnikami po Poznaniu i Wielkopolsce.

Chętnie pomożemy w znalezieniu pilota na trasy często obsługiwane przez nas: na Ziemię Lubuską, do Berlina, Drezna, Poczdamu czy w inne regiony polsko-niemieckiego pogranicza.

Koło czynnie włącza się w życie miasta, organizując przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania cieszące się ogromną popularnością "Przechadzki po mieście" W Festynie Farnym „Warkocz Magdaleny” koło bierze na siebiesiebie zajmuje się oprowadzaniem po zakątkach tej świątyni.

Od 2000 roku członkowie koła kwestują przy Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków.

Informacje na stronie klubowej oraz facebooku

Kontakt: mottur@op.pl, tel.:48 61 8530397, e-mail; wyślij

Z NAMI POZNASZ POZNAŃ


Klub Turystyki Rowerowej SIGMA

Klub Turystyki Rowerowej SIGMA został założony w maju 2002 roku i działa przy Oddziale Poznańskim PTTK. Celem klubu jest propagowanie turystyki rowerowej oraz aktywnych form wypoczynku i zdrowego stylu życia wśród członków jak i społeczności regionu.

Członkowie klubu uczestniczyli w wielu wyprawach, podczas których zwiedzili prawie cały kraj, jechali od źródeł Wisły do jej ujścia, byli na Warmii i Mazurach oraz polach Grunwaldu, Roztoczu, Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Mazowszu, Podlasiu i Kaszubach. W trakcie tych wypraw zdobyto wiele odznak krajoznawczych i turystycznych. Klubowicze brali udział również w wyprawach i zlotach zagranicznych (Belgia, Niemcy, Czechy, Hiszpania, Portugalia, Słowacja, Krym, Borholm).

Klub jest organizatorem dwóch ogólnopolskich zlotów: "Wiosny z Koziołkami" i "Rowerem przez Parki Krajobrazowe Wielkopolski". Obie te kilkudniowe imprezy gromadzą rokrocznie około 250 turystów z wielu stron naszego kraju.

Ponadto organizujemy trzy imprezy jednodniowe ogólnodostępne. Są to: „Rajd Szlakiem Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka”, „Jesień Kolarska im. Marii Mann”, które gromadzą po około stu uczestników, oraz wiosenny „Rajd do Śnieżycowego Jaru”. Organizujemy też ogólnodostępne wycieczki rowerowe jednodniowe po naj-ciekawszych okolicach Poznania.

Zebrania klubowe odbywają się w drugi czwartek miesiąca o godz. 16.00. w siedzibie Oddziału Poznańskiego PTTK na Starym Rynku 89/90.

Bieżące informacje na stronie klubowejkontakt: tel. 602 463 586, e-mail: wyślij

MASZ ROWER, PRZYJEDŹ DO NAS


Koło Zakładowe nr 86 im. Stanisława Staszica przy Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim

Koło zrzesza miłośników turystyki i krajoznawstwa, w tym będących, między innymi, pracownikami administracji publicznej. W 2023 roku Koło nr 86 obchodzi 60 lecie swojej aktywnej działalności. Specjalizuje się w organizowaniu wieczorów wspomnień turystycznych, wycieczek autokarowych, wycieczek pieszych po Poznaniu i okolicach, wycieczek do interesujących obiektów oraz na czasowe wystawy w poznańskich muzeach. Na swoich imprezach z radością wita nie tylko członków Koła, ale również osoby spoza Koła chcące uczestniczyć w danej imprezie.

Na środowych dyżurach w gmachu "B" Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego - piwnica pok. 4A odbywających się od godz. 10.00 do 12.00 można uzyskać informacje o działalności i planowanych imprezach Koła, czy zapisać się do niego. Możliwy jest również kontakt mailowy: ula.win@wp.pl i pttk86@poczta.onet.pl oraz telefoniczny tel. 61854 1509 (w czasie trwania środowych dyżurów) oraz poza dyżurami tel. 665 287 127.

Informacje o działalności Koła i organizowanych przez nie imprezach zamieszczone są również na stronie internetowej koła, na facebooku i twiterze.