65.OGÓLNOPOLSKI SZKOLENIOWY ZLOT

PRZODOWNIKÓW TURYSTYKI KOLARSKIEJ PTTK

Skorzęcin 14 - 21 czerwca 2025

Dla uczestników Zlotu (wg oddzielnego regulaminu), zorganizowana będzie Impreza na Orientację (InO), trasa rowerowa, piesza i kajakowa. Przygotowują ją Przodownicy InO PTTK: Waldemar Fijor - Klub Imprez na Orientację "Skarmat" Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu; Jerzy Szociński - Klub Turystyki Kajakowej "ZIMORODEK" O/PTTK im. Waldemara Balcerowicza w Wągrowcu.

Regulaminy i Karty zgłoszenia na Zlot opublikujemy w pierwszych dniach stycznia 2025 roku.

Organizatorzy zarezerwowali 4 Ośrodki Wypoczynkowe dla uczestników Zotu (zlokalizowane obok siebie), na około 500 miejsc oraz 70 miejsc na polu namiotowym. Rezerwacja miejsc noclegowych przez uczestników Zlotu, będzie się odbywała za pośrednictwem organizatorów Zlotu po opublikowaniu Regulaminu i Karty zgłoszenia. Wszystkie pokoje są w wysokim standarcie, posiadają pełny węzeł sanitarny, aneks kuchenny. Cena za nocleg będzie taka sama we wszystkich ośrodkach. Posiłki będzie można zamawiać indywidualnie, bezposrednio w jednym z Ośrodków Wypoczynkowych, lub za pośrednictwem organizatorów w Karcie zgłoszenia na Zlot.

Skorzęcin położony jest w malowniczym otoczeniu jezior i lasów, na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego. W odległości 2 km od miejscowości, znajduje się ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem Niedzięgiel i Białym (jeden z największych kompleksów turystycznych w Polsce i największy w Wielkopolsce) o powierzchni 41 ha] i noclegami dla 6 tys. osób. Odległości ze Skorzęcina (dla roweru): do Poznania - 75 km, do Gniezna - 25 km, do Wrześni - 30 km, do Trzemeszna - 15 km, do Mogilna - 30 km, do Strzelna - 35 km.

                    

W roku 2025 obchodzić będziemy 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II na królów Polski w Gnieźnie. Najstarsza znana historyczna stolica państwa Polan i pierwszych Piastów - Gniezno, to miasto skrywające liczne atrakcje turystyczne. Każdy zaułek tchnie historią, a zabytkowa architektura zachęca do jej odkrywania. To jedno z najważniejszych miast Polski, będące "gniazdem" pierwszych mieszkańców spod znaku Orła Białego jest również jednym z najistotniejszych punktów na Szlaku Piastowskim, nie tylko ze względu na jego losy i wydarzenia, jakie tu zaszły, ale właśnie na miejsca, które warto zobaczyć.

Stare Miasto w Gnieźnie, Katedra Gnieźnieńska i Drzwi Gnieźnieńskie, Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Trakt Królewski i słynne króliki, Parowozownia Gniezno.

Trzemeszno: Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP, Alumnat, Kompleks św. Łazarza, Zespół Browar i Lodownia czy Wieża Ciśnień są wizytówką miasta. Nie wyczerpują jednak wszystkich obiektów godnych polecenia.

Mogilno: Klasztor i kościół pobenedyktyński, późnogotycki kościół farny św. Jakuba Starszego z ok. 1511

Strzelno: Zespół dawnego klasztoru norbertanek, 2016 r. Do dziś przetrwały - wyjątkowe w skali naszego kraju - dwa murowane kościoły romańskie. Niespotykana z uwagi na nietypowy kształt rotunda św. Prokopa oraz trójnawowa bazylika Świętej Trójcy

Września: Późnogotycki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława (XV w., rozbud. XVII, XVIII w., restaurowany 1881-87) Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich

Słupca: Kościół pw. św. Wawrzyńca z XV w.

Kleczew: Kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego

Na trasach zlotowych, poza dużymi miejscowościami, oprócz bogatej przyrody i wielu pięknych lasów i jezior, można będzie spotkać skanseny, zabytkowe kościoły drewniane, dwory i pałace z otaczającymi je parkami oraz zabytki techniki.

Serdecznie zapraszamy do Wielkopolski.


Organizatorem 65.Ogólnopolskiego Szkoleniowego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK na zlecenie Komisji Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK, jest Klub Turystyki Rowerowej Sigma przy Oddziale Poznańskim PTTK im. Bernarda Chrzanowskiego. Złot odbędzie się w dniach 14 - 21 czerwca 2025 roku w Skorzęcinie, gmina Witkowo.